Kuru Buz

Kurubuz üretim makinesinde (Pelletizer) üretilen pelletler, Püskürtmeli Temizleme makinesinin (Blaster) haznesine doldurulur. Blaster ünitesi içinde kuru buz parçacıkları (pelletler) basınçlı hava ile Püskürtme tabancası (Nozul) ile 300 -900 m/sn.ye hıza ulaşacak Şekilde hızlandırılır ve püskürtme tabancaları / nozulları yardımıyla temizlenecek yüzeye gönderilir.

Peletler kirli yüzeye çarptığı zaman yüzeyde ani bir termal şok oluşturur, Kendinden daha sıcak yüzeye çarpan kuru buz parçacıkları anında süblimleşerek gaz halini alır. Ani ısı değişiklikleri de yüzeydeki inatçı kirlerin direncinin kırılmasına yardımcı olur ve bunun sonucu yüzeydeki kirlilik büzülerek patlar.

Patlayan kirlilik takip eden pelletlerin kinetik enerjisiyle yüzeyden sökülüp ayrılır. Çarpmayı takiben pelletler doğrudan, büyük bir hacim artıĢıyla (800 kat) gaza dönüşür (süblimleşir) ve saf bir gaz olarak havaya karışır. Kinetik enerji ve hacim artışı kirliliğin yüzeyden sökülmesini hızlandırır. Arkada kalan tek şey, temiz bir yüzey ve yüzeyden temizlenen kirlilik olup, atılması gereken başka herhangi bir temizlik malzemesi söz konusu değildir. Pelletlerin sertliği sadece 2 MOHS (Tırnaktan yumuşak) civarında olduğu için temizleme işlemi yüzeyde herhangi bir aşınmaya neden olmaz ve yüzey kalitesi bozulmaz.

Doğal taşlarda zaman içinde atmosferik etkiler, dış etkenler ,kazınma ,yazı yazılması,graffiti karalanma,yağış ,nem gibi durumlar enticesinde oluşan kararma,renk kaybı,oksitlenme gibi ı istenmeyen görüntülerin temizlenerek yüzeyden uzaklaştırılması işlemidir.Yüzeye ve dokulara zararı vermeden i ilk günkü gibi canlı renkleri tekrar ortaya çıkar.Tarihi yapıların taş yüzeyleri de kuru buz yöntemi ile yapılan temizleme çalışmalarından çok olumlu neticeler almakla birlikte Tarihin günümüzle günkü canlılığında buluşturma misyonunu gururla yerine getiriyoruz.

AHŞAP CEPHE TEMİZLİĞİ .

Diğer alanların temizliği gibi ahşap cephe kaplamaları ile binalarda kullanılan diğer ahşap ürünlerin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Kuru Buz ile ahşap cephe temizleme ise “temizleme” yöntemleri arasında en sağlıklı, en

hijyenik ve en verimli temizlik yöntemidir. Bu kadar avantajına kıyasla diğer temizleme yöntemlerine göre ekonomik bir temizleme sağlıyor.

Ahşap temizliği yapılırken boyanması gereken yüzeylerde boya öncesi yüzey hazırlığı yapılıyor. Eski boya katmanları çıkarılıyor. Eski ahşap kirişleri korunuyor ve eski görünümüne kazandırılıyor. Kirişler ile tavan panelleri korunarak temizlik işlemi yapılıyor. Ayrıca ahşap mobilyaların da bakımı gerçekleştiriliyor.

ENDÜSTRİYEL ALANLARDA VE OTOMOTİV SANAYİSİNDE

Otomotiv Sektöründe Kuru Buz Kullanım Alanları -Robotik kaynak ekipmanları başta olmak üzere her türlü kaynak ekipmanlarında -Boyama sistemlerinde -Lastik ve jant sistemlerinde -Robotik boyama ekipmanlarında -Soğutma fanlarında kullanılıyor. -Montaj tesislerinde kullanılıyor. -Dökümhanelerde kullanılıyor. -Otomotiv sektöründe kauçuk ve kalıplarda kullanılıyor -Motor ile ilgili bakımlarda kullanılıyor. -Elektronikte sensör ve bilgisayar sistemlerinde kullanılıyor. -Plastik kalıpta kullanılıyor.

ENDÜSTRİYEL ALAN

YANGIN SONRASI TEMİZLİK

Yangın sonrası temizlik, klasik temizlik yöntemlerinin uygulanmadığı zorlu bir temizlik süreci gerektiriyor. Çünkü yangında kurum ve is içinde kalan makine ve tesisatların ,eşyaların ve yanan binanın duvarlarının temizlenmesi için basit olmayan bir temizlik süreci gerçekleştiriliyor.

Yangından sonra profesyonel temizlik yöntemlerinin uygulanmadığı amatörce yapılan temizliğin faydadan çok zararı dokunacağı için amatör kişilerin yangın sonrası temizliği yapmamasında büyük fayda var.

Diğer izler de yangın faciası yaşarsanız canınızı kurtaramayız ama değer verdiğiniz eşyaları ve binanızı yangın sonrası kuru buz uygulaması yaparak yangında kaybettiğinizi sandığınız anılarınızı kurtarabiliriz.

MATBAA SEKTÖRÜ

Baskı makinelerinde ve parçalarında biriken boya, yağ ve benzeri malzemeler temizlenmediği takdirde hem baskı kalitesini düşürür hem de baskı kalitesini ve süresini olumsuz etkiler..Matbaa makine ve parçalarının temizliğinin zorluğunu ise başta matbaacılar olmak üzere matbaa temizliği işini alan temizlik firmalarınca yakından bilinir. .

Kuru Buz İle Makine Temizliğinin Faydaları -Kuru buz ile temizlik yapılan yüzeylerde aşınma olmaz. -Makineler uzun ömürlü olur. -Temizlikten yüksek verim alınacağı için baskı süreci hızlanır. -Makineler ilk günkü verime kavuştuğu için üretim kalitesinde artış olur. -İkincil atık olmaz. -Temizlik süresi yaklaşık olarak yüzde 80 kısalır. -Kuru buz çevre dostu olduğu için çevreye zarar vermez.

GIDA SEKTÖRÜ

Gıda imalatı ile uğraşanlar gıda işleme ve paketleme makinelerini sık sık temizlemeleri gerekiyor. Çünkü makineler yağ, gıda boyası, sos, kırıntı, baharat, yapıştırıcı ve benzeri maddelerin kullanılmasından dolayı kirleniyor

Gıda ambalaj fabrikalarında da hijyen tercih edilen öncelik olduğundan periyodik olarak kuru buz ile temizlenmelidir.Kullanılacak kuru buz doğal yollardan elde edilen karbandioksit olamalı

Gıdaların üretim süreçlerinin en önemli yan etkisi olan kirlenme hem insan sağlığına zarar verebilir hem de üretilen verimini büyük oranda düşürür. Üretim makinelerindeki kirlenmenin yan etkisi sadece verimin düşmesi olmaz üretim de yavaş gerçekleşmeye başlar. Düşük verim ve yavaş üretim ise ürünün kalitesini bozar. Bunların yaşanmaması için makinelerin sıklıkla temizlenmesi gerekir. Fakat “gıda” “sektöründe” özellikle üretim makinelerinde geleneksel yöntemlerle yapılan temizlik hizmeti etkili bir çözüm niteliği taşımıyor. Bunun nedeni ise suyun kullanılması, ikincil atıkların oluşmasına yol açıyor.

Bu gibi istenmeyen durumlar nedeni ile atık bırakmayan, kimyasal içermeyen, çevre ile dost olan kuru buz ile temizlik gıda sektöründe tercih ediliyor.